Prága, 2009. március 3. – Ha SATA csatolófelületű Seagate vagy Maxtor merevlemezek egyikét birtokolja vagy használja, úgy komoly esélye lehet annak, hogy a rajtuk tárolt adatok sérülnek vagy akár elvesznek. Ezek a meghibásodások 2008 második fele óta már világszerte fordulnak elő. Ugyanakkor számos PC felhasználó illetve rendszergazda továbbra sincs tisztában az adataik biztonságára leselkedő veszélyről. A probléma egyaránt érinti SATA csatolófelületű Seagate és Maxtor merevlemezek asztali gépbe illetve szerverekbe szánt termékeit. Ez hiba a szóban forgó merevlemezek firmware-jében (gyári beépített szoftverében) található mikrokód hibájára vezethető vissza.
A gyakorlatban a hiba rögtön a merevlemez (számítógép) bekapcsolásakor jelentkezik, de csak egy adott számú hibás olvasás vagy bekapcsolás után lesz végzetes. A hiba a Barracuda 7200.11, Barracuda ES.2, DiamondMax 22, SV35.3, SV35.4, Pipeline HD és Pipeline HD Pro termékvonalakat érinti, amelyeket 2009. január 12. előtt gyártottak, és meghibásodott minőségbiztosítási rendszeren mentek át.
1. ábra: a pirossal jelzett területeket érintettek leginkább a Seagate és Maxtor lemezek firmware hibája, a valós veszély azonban az egész világra kiterjed.
A DATARECOVERY egy, a már ismert hibát kijavító és a sérült lemezekről az összes adatot visszaállító eljárással reagált az előállt helyzetre. A megoldás részeként a lemezeket módosítani is lehet úgy, hogy a hiba többet ne jelentkezzen. Petr Kavan, a DATARECOVERY igazgatója az érintett tulajdonosoknak a megelőzést ajánlja és a következőket fűzi hozzá: „Az érintettek száma napról napra nő. Ezért azoknak a Seagate vagy Maxtor felhasználóknak, akiket a probléma még nem érintett, azt ajánlom, hogy a rendkívül kockázatos merevlemezüket egy másik típusra cseréljék le, vagy keressék meg specializált laboratóriumunkat, hogy meglévő lemezüket szakszerűen módosíthassuk.”
Az érintett felhasználók csatlakozhatnak a tengerentúli Kabateck Brown Kellner ügyvédi iroda vezette csoportos perhez. Ugyanakkor az iroda által indított per nem állítja vissza az elveszetett adatokat. „Nem javasolom, hogy bárki is megvárja, míg a merevlemeze meghibásodik” – figyelmeztet Petr Kavan majd hozzáteszi: „A merevlemez hibája ismert, így meg lehet előzni a meghibásodást. Ha továbbra is hagyjuk a hibát kialakulni, akkor kétségessé válik a sikeres adatmentés lehetősége.”
Az adatvesztéssel kapcsolatos hibát így tehát számos módon lehet megoldani. Műszaki szempontból a megelőzés tűnik a legjobb és leghatékonyabb megoldásnak, ellentétben például az adott lemez cseréjénél vagy módosításánál. Az utóbbit ráadásul egy szakosodott vállalkozásnak kell végrehajtania.
További információk: hibás Seagate és Maxtor lemezek